UCHRONIĆ SIĘ PRZED KOMPROMITACJĄ

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

19 czerwca 2022 roku

W Anglii, inaczej niż jest to w Polsce, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - „Boże Ciało” - obchodzimy w dzisiaj (a nie w czwartek). Podejmując refleksję nad znaczeniem Eucharystii dla naszego życia, uświadamiamy sobie, że gdy człowiek odchodzi z tego świata, mówi swoim najbliższym o tym, co było i jest dla niego najważniejsze. Pan Jezus, przed swoją męką i śmiercią, powiedział Apostołom i nam właśnie o Eucharystii.

Dlatego dla nas – chrześcijan – nie ma nic ważniejszego od Eucharystii. To dzięki niej przecież stajemy się tym, co przyjmujemy. Stajemy się Ciałem Chrystusa. Jest to jedyny pokarm, który – ilekroć go spożywamy – nie zamienia się w nas, ale to my zamieniamy się w Niego. Tu zawarty jest klucz całego postępu w życiu duchowym. Jeśli dzisiaj ludzie nie mają postępów w swoim życiu duchowym, to dlatego właśnie, że przestają żyć Eucharystią. Ileż to razy zastępujemy niedzielną Eucharystię czymś innym: pracą, zabawą, rozrywką, spotkaniem ze znajomymi, lenistwem, wycieczką za miasto? Za każdym razem, kiedy rezygnujemy z Eucharystii, rezygnujemy z Boga.

Warto, byśmy sobie dzisiaj uświadomili, jak ważne dla kultu eucharystycznego są „podpory eucharystycznej pamięci” (kard. Joachim Meisner). Owe „podpory” to wszystko to, co służy budowaniu wiary w realną obecność Jezusa w Eucharystii. A więc nie tylko udział we Mszy św., ale także udział w procesjach, postawa naszego ciała, klękanie przed tabernakulum, skupienie i zachowanie ciszy w kościele. Wszystko to jest ważne. Wszystko to są „podpory eucharystycznej pamięci”. Gdy one znikają, najpierw znika tęsknota za Eucharystią, a później znika wiara. Kiedyś, przed wiekami, wierni nie przyjmowali Eucharystii, bo nie czuli się jej godni. Dzisiaj problemem Kościoła jest to, że wierni nie są Eucharystii głodni. Jest to niestety kompromitacja naszej wiary. Przed taką kompromitacją starajmy siebie uchronić.

Pięknej niedzieli, Kochani! I dobrze przeżytej Eucharystii!