NIGDY NIE LICZYŁEM LUDZI W KOŚCIELE - rozmowa o życiu, wierze, Kościele, Londynie i nie tylko

Zapraszamy do lektury wywiadu z ks. Bartoszem Rajewskim, który ukazał się pierwszym tegorocznym numerze "Głosu Wielkopolskiego". 

. Polonia na Wyspach jest religijna? Jaka jest frekwencja na Waszych nabożeństwach? Jak liczna jest Twoja parafia (mam na myśli Polonię)?

Nie wiem. Nigdy nie liczyłem ludzi w kościele, bo jest to wybitnie nieewangeliczne. W Polsce wciąż jeszcze ważne są statystyki i liczby, a sukces wydarzenia duszpasterskiego mierzy się ilością uczestniczących w nim osób. Przyjechał biskup i był pełny kościół ludzi. Można ogłosić sukces! Tymczasem jedna osoba w kościele jest tak samo ważna, jak tysiąc. Przez dwanaście lat kapłaństwa tylko raz, jeden jedyny raz, pewien ksiądz zadał mi pytanie: „Ile osób zaangażowanych jest w waszą parafię?”. I to jest właściwie postawione pytanie. Pytanie nie o ilość, ale o świadomość i odpowiedzialność. Bo nie ilość parafian świadczy o jakości wspólnoty, ale rzeczywiste zaangażowanie parafian, branie odpowiedzialności za wspólnotę, świadomość bycia rodziną. Nasza parafia ulokowana jest w sercu Londynu, w najdroższej (!) dzielnicy Europy. Mieszka tu zaledwie kilka polskich rodzin. Większość parafian dojeżdża do kościoła, poświęcając nierzadko połowę niedzieli, jedynego swojego wolnego od pracy dnia. Po drodze mają inne parafie – polskie i angielskie, ale jadą do swojej wspólnoty, za którą czują się odpowiedzialni. To jest odpowiedź na pytanie o jakość Kościoła i jakość wspólnoty parafialnej. Dlatego właśnie w miejsce Twojego pytania, postawił bym inne: Ilu jest takich ludzi, którym w Kościele, w naszej parafii, pozwoliliśmy poczuć się podmiotowo? Ilu mamy w naszych parafiach, w naszej diecezji ludzi, którzy mają doświadczenie uczestnictwa w życiu Kościoła tak naprawdę? Takiego uczestnictwa, które przekłada się na odpowiedzialność i na doświadczenie bycia razem?

Link do całego wywiadu:

https://gloswielkopolski.pl/ksiadz-z-wielkopolski-proboszczem-w-polskiej-parafii-w-najbogatszej-dzielnicy-londynu-kosciol-powinien-stawac-sie-taki-jakim/ar/c1-18208967?fbclid=IwAR28WB5WYAopYyYANhOsHnF7kZNMx_SZCE6M-GfPU_Ka0cXUmktR40xUE58

Nasza witryna używa plików cookies. Dowiedz się więcej:Polityka prywatności